ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱

تحصیل در رشته های پر طرفدار دانشگاه های درجه یک کشور فقط از طریق کسب تراز و رتبه خوب در کنکور سراسری امکان پذیر خواهد بود. به همین دلیل نتایج اولیه کنکور سراسری برای یک انتخاب رشته خوب بسیار پر اهمیت است.

هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبانی که به نتایج آزمون اعتراض دارند، برای ثبت اعتراض خود اقدام می کنند، اما بعضی از داوطلبان به دلیل نداشتن آگاهی از نحوه اعتراض به نتایج از اقدام خود منصرف می شوند، در ادامه به بررسی نحوه اعتراض به نتایج کنکور سراسری می پردازیم.

اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ فقط به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک این سازمان امکان پذیر می باشد.

زمان ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱

با فرا رسیدن زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱ و انتشار کارنامه ها که هر ساله توسط سازمان سنجش انجام می شود، داوطلبان منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری می شوند. با توجه به انتشار این نتایج نهایی در زمان مقرر، شرکت کنندگانی که نسبت به کارنامه خود رضایت نداشته باشند، می توانند مراتب اعتراض خود را به اطلاع سازمان سنجش برسانند.

تاکنون تاریخ مشخصی برای ثبت اعتراض به نتایج نهایی این آزمون اعلام نشده  اما با توجه به این که قرار است اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۱  در نیمه دوم شهریور ماه انجام شود، احتمال می رود فرآیند اعتراض داوطلبان نیز به صورت همزمان با آن آغاز گردد.

این سازمان پس از بررسی های لازم و در صورتی که اعتراض منطقی و با ذکر دلایل قابل قبول باشد، اقدامات لازم را درخصوص حل مشکلات داوطلبان انجام خواهد داد. همچنین لازم به ذکر است که عمدتا زمان پاسخگویی سازمان سنجش به درخواست اعتراض داوطلبان ۲۴ الی ۷۲ ساعت پس از ثبت درخواست می باشد.

نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱

داوطلبانی که می خواهند به نتیجه کنکور سراسری خود اعتراض کنند باید به این نکته توجه کنند که اعتراض فقط به صورت اینترنتی و به دو صورت انجام می پذیرد، بنابراین از مراجعه حضوری خودداری نمایید. نحوه ثبت درخواست در سازمان سنجش در راهنمای زیر ارائه شده است.

روش اول ثبت اعتراض

روش اول اقدام نمودن از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org می باشد؛ نحوه ثبت اعتراض به نتایج کنکور سراسری در این روش به صورت زیر است.

 •  به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و بر روی عبارت “ورود به سیستم پاسخگویی” در سمت چپ سامانه کلیک کنید.

مرحله اول ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • پس ورود به سیستم پاسخگویی، چنانچه در سایت عضویت نداشته باشید، باید با وارد کردن اطلاعات خود در سامانه ثبت نام کنید به همین منظور بر روی لینک “عضویت در سایت” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • داوطلبانی که در سیستم عضویت دارند می توانند با کلیک بر روی عبارت “ورود به سیستم” و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، درخواست اعتراض خود را ثبت نمایند و شرکت کنندگانی که قبلا در سایت عضو نشده اند می توانند طبق تصویر زیر این عضویت را برای خود ایجاد کنند.
 1. اطلاعات خواسته شده را در قسمت های مشخص شده وارد نمایید.
 2. با کلیک بر روی گزینه “تایید” این مرحله را تکمیل کنید.

مرحله سوم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در این مرحله باید اطلاعات خود را جهت ثبت نام در سایت، وارد نمایید. پس از تکمیل فرم و تایید نهایی، نام کاربری و رمز عبور به حساب ایمیل شما ارسال می گردد که باید از آن ها برای ثبت درخواست اعتراض خود استفاده نمایید.
 • پس از عضویت در سایت می بایست به صفحه اصلی ارسال درخواست بازگردید و بر گزینه “ورود به سیستم” کلیک نمایید.

مرحله چهارم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در سمت چپ سایت بر روی گزینه “درخواست جدید” کلیک نمایید تا وارد صفحه ارسال درخواست شوید.

مرحله پنجم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • در این مرحله باید نوع آزمون خود را که کنکور سراسری می باشد و سال مربوطه را انتخاب کنید.

مرحله ششم ثبت درخواست از طریق سیستم ارسال درخواست سازمان سنجش

 • حال باید نوع مشکل خود را از منوی قرار داده شده انتخاب کنید و پس از آن درخواست خود در قسمت “پیام” یادداشت نمایید. دقت شود که حتما در متن پیام خود شماره ملی، شماره داوطلبی، شماره پرونده و موارد دیگری را که لازم است، ذکر کنید.

مرحله هفتم ثبت اعتراض به نتایج انتخاب رشته کنکور

روش دوم ثبت اعتراض

به غیر از سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، مراجع مربوطه، سامانه ای مخصوص این امر تعبیه نموده اند که متقاظیان در قدم اول لازم است به نشانی اینترنتی darkhast.sanjesh.org مراجعه نمایند.

 • در این صفحه لازم است که اطلاعات خواسته شده از قبیل، نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و شماره همراه خود را در بخش های مشخص شده وارد نمایید و بر روی گزینه “ثبت” کلیک کنید.

مرحله اول اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

 • بعد از ثبت اطلاعات خواسته شده در مرحله قبل، سامانه به شماره همراهی که وارد کرده اید، یک کد ارسال می نماید که لازم است در کادر مربوطه وارد و مجددا گزینه “ثبت” را انتخاب کنید.

مرحله دوم اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

 • در گام آخر و پایانی می بایست متن اعتراض خود را با توضیحات کامل را وارد نموده و درصورت تمایل برای ارائه اسناد و مدارک به صورت فایل تصویری، پی دی اف و… می توانید از بخش های مشخص شده استفاده نمایید. و در نهایت کلید “ثبت” را بفشارید.

مرحله سوم اعتراض به نتایج کنکور سراسری 99

ثبت اعتراض به نتایج دانشگاه آزاد

داوطلبان دانشگاه آزاد نیز می توانند، برای برقراری ارتباط با مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد و درخواست بررسی مجدد نسبت به نتایج پذیرش با آزمون و یا بدون آزمون این دانشگاه، تقاضای اینترنتی و غیرحضوری خود را به شکل نشان داده شده در تصویر زیر ثبت نمایند.

 •  مراجعه به “سامانه ثبت درخواست الکترونیکی دانشگاه آزاد” به نشانی seda.iau.ac.ir

مرحله اول اعتراض به نتایج کنکور دانشگاه آزاد

 • درج اطلاعات خواسته شده (شناسه و گذر واژه) و کلیک بر روی گزینه “ورود”

شناسه برای داوطلبان آزمون سراسری به صورت کد دسترسی انتخاب رشته در دانشگاه آزاد تعریف شده است و گذر واژه شامل کد ملی او می باشد.

به چه مواردی از نتایج کنکور ۱۴۰۱ می توان اعتراض کرد؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که تنها با داشتن دلایل معقول و منطقی می توانید به نتیجه کنکور سراسری اعتراض کنید. در این قسمت می خواهیم دلایلی که از نظر سازمان سنجش آموزش کشور برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ قابل قبول است را برای شما کاربران عزیز شرح دهیم.

مسائل مربوط به سوالات و کلید آزمون (اشتباه در محاسبه درصد دروس)

اگر داوطلبان متوجه اشتباه در محاسبه درصد دروس خود شوند، باید پاسخنامه خود را که چند روز بعد از اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد با توجه به کلید کنکور سراسری مورد بررسی قرار دهند و در صورت وجود اشتباه می توانند برای اعتراض اقدام کنند.

مسائل مربوط به سوابق تحصیلی

چنانچه پس از مشاهده کارنامه اولیه خود، متوجه شدید که سوابق تحصیلی شما به درستی اعمال نشده است می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور، مشکل خود را پیگیری نمایید.

مسائل مربوط به عدم اعمال سهمیه رزمندگان و ایثارگران

به این دلیل که سهمیه ها تاثیر مثبت در قبول شدن داوطلبان دارند، لحاظ نشدن آن ها در کارنامه داوطلبان دارای سهمیه، از مواردی است که باید از سازمان سنجش آن را پیگیری کند.

موارد فوق از جمله مهم ترین دلایل داوطلبان برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری بوده است اما در سال های گذشته مواردی مانند جابجا شدن تصویر پاسخ برگ داوطلبان یا مشکلات مربوط به وضعیت نطام وظیفه داوطلبان آقا پیش آمده است که داوطلب در نهایت با پیگیری های زیاد توانسته است مشکل خود را حل نماید.

به طور کلی هر مشکلی که در خصوص کنکور سراسری ۱۴۰۱ و کارنامه منتشر شده از سوی سازمان سنجش وجود داشته باشد، از طریق سیستم پاسخگویی این سازمان قابل پیگیری می باشد.

سوالات متداول

۱- شرکت کنندگان کنکور سراسری چه زمانی می توانند برای اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ اقدام کنند؟

در حال حاضر تاریخی مبنی بر زمان اعتراض به نتایج مشخص نشده است اما انتظار می رود این فرآیند همزمان با اعلام نتایج نهایی در نیمه دوم شهریور ماه انجام شود.

۲- اعتراض به نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ از چه طریق انجام می شود؟

از طریق مراجعه به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش و یا سامانه پیشخوان خدمات الکترونیک این سازمان می توان نسبت به آن اقدام کرد.

۳- نسبت به چه مسائلی در کنکور ۱۴۰۱ می توان اعتراض ثبت نمود؟

اشتباه در محاسبه درصد دروس، عدم اعمال سهمیه، مسائل مربوط به سوابق تحصیلی و موضوعاتی از این دست، برای داوطلبان قابل اعتراض می باشند.