سیر تا پیاز اطلاعات مربوط به کنکور تجربی ۱۴۰۱

داوطلبان زیادی هر سال با آرزوی رسیدن به رشته‌های مهم و پرطرفداری مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … در کنکور تجربی شرکت می‌کنند؛ هر سال رقابت سنگین و نفس‌گیری بین داوطلبان کنکور رشته تجربی برپا می‌شود. اما در نهایت کسی برنده است که بیشترین تلاش را کرده باشد! در این مقاله قرار است اطلاعات مربوط به کنکور تجربی، از چگونگی ثبت‌نام تا هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز را با هم بررسی کنیم. همچنین اگر نمی‌دانید داوطلبان تجربی باید کدام کتاب‌ها را برای شرکت در کنکور مطالعه کنند و از چه روش‌هایی برای درس خواندن استفاده کنند، با ما همراه باشید.

اوایل تابستان هر سال تعداد زیادی از داوطلبان کنکور تجربی دور هم جمع می‌شوند تا نتیجه دوازده سال درس خواندن خود را روی کاغذ پاسخنامه پیاده کنند. شرکت‌کنندگان کنکور رشته تجربی در یکی از روزهای تیر ماه، از ساعت ۸ صبح تا حدود ۱۲ ظهر سر جلسه حاضر می‌شوند و ۲۷۰ سوال سرنوشت‌ساز مربوط به رشته خود را پاسخ می‌دهند.

 

فهرست عناوین

 1. شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری تجربی
 2. راهنمای ثبت‌نام در کنکور رشته تجربی ۱۴۰۱
 3. سهمیه‌بندی در کنکور رشته تجربی ۱۴۰۱
 4. مشاوره کنکور تجربی
 5. برای موفقیت در کنکور تجربی از کی شروع کنیم؟
 6. برنامه‌ریزی کنکور تجربی
 7. نحوه مطالعه دروس عمومی و تخصصی کنکور تجربی ۱۴۰۱
 8. آیا می‌دانید از کدام درس‌ها در کنکور سراسری تجربی سوال می‌آید؟
 9. بودجه‌بندی کنکور تجربی ۱۴۰۱
 10. ضرایب دروس کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۱
 11. حذفیات کنکور تجربی در سال ۱۴۰۱
 12. زیرگروه‌های کنکور رشته تجربی ۱۴۰۱
 13. آیا می‌داند در کنکور تجربی ۱۴۰۱ با چند داوطلب دیگر رقابت می‌کنید؟
 14. تاثیر معدل در کنکور تجربی چند درصد است؟
 15. آیا تاثیر معدل در کنکور تجربی شامل همه داوطلبان است؟
 16. میزان سختی سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱
 17. آشنایی با رشته‌های دانشگاهی رشته تجربی
 18. معرفی بهترین منبع برای شرکت در کنکور تجربی ۱۴۰۱
 19. جلسه کنکور تجربی

شرایط ثبت‌نام در کنکور سراسری تجربی

ثبت‌نام در آزمون سراسری کنکور، نیاز به داشتن شرایط و تهیه مدارکی مشخص دارد. شرایط ثبت‌نام در این آزمون مهم عبارت است از:

 1. اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم احراز عناد (نداشتن اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران). در صورتی که داوطلب قبلاً با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.
 3. نداشتن سابقه عضویت در سازمان‌های غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آن‌ها
 4. عدم احراز فساد اخلاقی
 5. عدم اعتیاد به مواد مخدر

راهنمای ثبت‌نام در کنکور رشته تجربی ۱۴۰۱

بعد از مطالعه دفترچه ثبت‌نام، داوطلب باید مدارک لازم برای ثبت‌نام کنکور سراسری را آماده کرده و بر اساس آن اطلاعات خود را وارد نماید. به طور خلاصه برای ثبت‌نام کنکور تجربی باید ۶ مرحله زیر را سپری کنید:

 • ورود به سایت ثبت‌نام کنکور سراسری (org)
 • دانلود دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری
 • مطالعه شرایط و قوانین موجود در ​دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری
 • تهیه مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت‌نام کنکور
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت‌نام کنکور سراسری
 • تکمیل فرم ثبت‌نام

زمان ثبت‌نام

معمولاً ثبت‌نام کنکور تجربی یا سایر رشته‌ها، اواسط بهمن ماه آغاز می‌شود. سازمان سنجش آغاز زمان ثبت‌نام برای شرکت در کنکور را از طریق رسانه‌ها به گوش همگان می‌رساند. حدود یک هفته زمان دارید تا امور مربوط به ثبت‌نام خود را انجام دهید. البته سازمان سنجش مهلت ثبت‌نام را برای داوطلبانی که از کنکور جامانده‌اند، تمدید می‌کند.

دفترچه ثبت نام

بعد از ادغام شدن آزمون کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، یک دفترچه جامع که شامل تمام راهنمایی‌های لازم برای ثبت‌نام کنکور می‌شود، در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. در این دفترچه تمام اطلاعات لازم برای ثبت‌نام متقاضیان نظام جدید یا قدیم با جزئیات ذکر شده است. بهتر است قبل از ورود به سایت ابتدا این دفترچه را به خوبی مطالعه کنید.

مدارک لازم برای ثبت‌نام کنکور تجربی

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام داوطلبان کنکور عبارت است از:

۱– فایل عکس اسکن شده: یکی از عکس‌های ۴*۳ خود را به صورت اسکن شده برای ثبت‌نام در کنکور آماده کنید. این عکس باید با سایز ۱۵۰ در ۲۰۰ پیکسل و به صورت فایل jpeg یا  jpg در سایت آپلود شود. یادتان باشد عکس نباید مهر و لکه داشته باشد یا منگنه خورده باشد.

۲– اطلاعات فردی داوطلب: اطلاعاتی مثل نام، کد ملی، شماره شناسنامه، رشته تحصیلی، کد سوابق تحصیلی، کد دانش‌آموزی و … برای ثبت‌نام در کنکور سراسری تجربی مورد نیاز است. داوطلبان مرد باید برای دریافت کد نظام وظیفه هم اقدام کنند.

۳- دریافت سوابق تحصیلی برای مشمولان سوابق تحصیلی: آن دسته از داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ به بعد دریافت کرده‌اند، باید کد سابقه تحصیلی خود را برای ثبت‌نام کنکور رشته تجربی در اختیار داشته باشند.

داوطلبان نظام جدید (۶-۳-۳) هم کد سوابق تحصیلی پایه دوازدهم خود را برای ثبت‌نام ارائه می‌کنند. اگر دانش‌آموز پایه دوازدهم هستید، باید در تیر ماه و پس از قبولی در پیش دانشگاهی، برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام کنید.

با در دست داشتن کارنامه تحصیلی خود وارد سایت dipcode.medu.ir شده و اطلاعاتی مثل کد دانش‌آموزی، کد مدرسه و … را وارد کنید تا به کد سوابق تحصیلی خود برسید.

۴- مدارک لازم برای استفاده از سهمیه‌ها: سهمیه‌هایی مانند سهمیه مناطق، خانواده شهدا، رزمندگان، ایثارگران، بهیاران، مناطق سیل زده، محروم و زلزله‌زدگان در کنکور سراسری تاثیرگذار است. برای استفاده از این سهمیه‌ها باید کد مربوط به آن‌ها را از سایت نهاد مربوطه دریافت کرده و در فرم ثبت‌نام کنکور وارد کنید.

۵- تشکیل پرونده داوطلبان معلول: هر سال داوطلب‌های زیادی با وجود معلولیت‌های جسمی در کنکور سراسری ثبت‌نام می‌کنند. سازمان سنجش وضعیت این داوطلبان را با توجه به پرونده‌های سازمان بهزیستی مورد بررسی قرار داده و در صورت تایید خدمات لازم را برای آن‌ها ارائه می‌کند.

هزینه ثبت‌نام کنکور سراسری تجربی

برای پرداخت هزینه‌های مربوط به شرکت در کنکور سراسری باید در سایت سازمان سنجش، وارد منوی خرید کارت اعتباری شوید. وقتی وارد صفحه مربوط به خرید کارت اعتباری شدید، به دنبال گزینه خرید سریال ثبت‌نام کنکور سراسری بگردید و آن را انتخاب کنید. این گزینه فقط در بازه زمانی که ثبت‌نام کنکور انجام می‌شود، قابل کلیک و استفاده کردن است.

در قدم بعدی مبلغی که برای شرکت در کنکور نیاز است را پرداخت کرده و شماره پیگیری پرداخت دریافت می‌کنید.

با توجه به ادغام ثبت‌نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، همه داوطلبان رشته محل‌های دانشگاه‌های سراسری (اعم از روزانه و شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد برای ثبت‌نام خود به یک کارت اعتباری نیاز دارند.

داوطلبانی که علاوه بر کنکور رشته تجربی قصد شرکت در یکی از رشته‌های شناور (هنر و زبان) را هم دارند، باید گزینه اول خود را از بین رشته‌های اصلی و دومی را از رشته‌های شناور انتخاب کنند.

در جدول زیر جزئیات پرداختی‌های مرتبط با کنکور با توجه به شرایط مختلف ذکر شده است:

هزینه‌های خدماتی ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۱
هزینه ثبت‌نام به ازای هر گروه آزمایشی ۵۴۰,۰۰۰
آزمون عملی رشته تربیت بدنی ۷۰۰,۰۰۰
آزمون عملی رشته‌های هنر ۱,۵۰۰,۰۰۰
هزینه مصاحبه و بررسی صلاحیت‌های عمومی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ۶۵۰,۰۰۰
هزینه‌ ثبت‌نام آزمون سراسری برای داوطلبانی که حوزه امتحانی آن‌ها خارج از کشور است ۱۰,۰۰۰,۰۰۰
خدمات سامانه انتخاب رشته پیشنهادی (اختیاری) ۱۴۰,۰۰۰
هزینه ثبت‌نام متأخرین آزمون‌ها و تغییر حوزه امتحانی ۱,۲۰۰,۰۰۰
هزینه برگزاری آزمون مجدد از داوطلبان (متخلفان احتمالی) آزمون‌ها، موضوع قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری ۱,۲۰۰,۰۰۰
علاقه‌مندی به گزینش در دانشگاه پیام نور ، تربیت معلم (فرهنگیان) و مراکز غیرانتفاعی ۱۳۷,۰۰۰
خدمات پیام کوتاه آزمون (اختیاری) ۸,۵۰۰

سهمیه‌بندی در کنکور رشته تجربی ۱۴۰۱

به طور کلی شرکت‌کنندگان کنکور بسته به شرایطی که دارند، از سهمیه‌های مثل سهمیه مناطق، ایثارگران ۲۵ درصد، ایثارگران ۵ درصد، رزمندگان، خانواده شهدا، بهیاران و مناطق سیل‌زده بهره‌مند می‌شوند. هر کدام از این سهمیه‌ها شرایط خاصی دارند که در مقاله‌ای جداگانه به بررسی آن‌ها پراخته‌ایم.

سهمیه‌های کنکور ۱۴۰۱ چطور در نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارند؟
مطالعه بیشتر

تاریخ برگزاری کنکور رشته تجربی

به طور معمول برگزاری کنکور در روزهای ۹ تا ۱۲ تیر ماه انجام می‌شود؛ سال ۹۹ برگزاری کنکور به‌خاطر شرایط کرونایی موجود، با تعویق یک ماهه در مرداد انجام شد. با تصمیمی که ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری کنکور ۱۴۰۰ گرفته، کنکور رشته تجربی در صبح روز جمعه تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. البته این مورد هم ذکر شده که اگر شیوع کرونا از حالت مهار شده خارج شود، احتمال تغییر تاریخ برگزاری کنکور تجربی و سایر رشته‌ها وجود خواهد داشت.

مشاوره کنکور تجربی

استفاده از تجربه کسانی که قبلاً مسیر امروز شما را طی کرده‌اند، کمک زیادی به شما خواهد کرد. مشاوران تحصیلی به خاطر تجربه‌ای که از کنکور دادن تعداد زیادی از داوطلبان کسب کرده‌اند، راه و چاه درس خواندن برای کنکور تجربی را به خوبی می‌شناسند. حضور یک مشاور می‌تواند به شما کمک کند که رشته مورد علاقه خود را پیدا کنید و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید.

اگر به دنبال پیدا کردن یک مشاور باتجربه و دلسوز هستید، می‌توانید روی کمک مشاوران گروه آموزشی پرش حساب کنید. خدمات مشاوره تحصیلی و روانشناسی که کارشناسان گروه آموزشی پرش برای دانش‌آموزان ارائه می‌کنند، باعث می‌شود تا از ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها به سمت هدف‌تان حرکت کنید.

برای موفقیت در کنکور تجربی از کی شروع کنیم؟

اکثر داوطلبان کنکور مطالعه و تست زدن را از فصل تابستان شروع می‌کنند. آن‌ها با شروع از این فصل می‌توانند به قدر کافی برای یادگیری دروس پایه و روش‌های مختلف تست زدن تلاش کنند. همین باعث می‌شود که کمتر از رقیب‌های خود استرس داشته باشند. البته چیزی که توضیح دادیم به این معنا نیست که با شروع از تابستان لزوماً موفق خواهید شد؛ هر داوطلب با توجه به تلاش و پشتکار خود از کنکور نتیجه می‌گیرد.

خیلی‌ها هم از پایه‌های دهم و یازدهم درس خواندن به شیوه کنکور را شروع می‌کنند. پس زمان شروع درس خواندن برای هر داوطلب متفاوت است. طبیعی است که با تمرین و تکرار بیشتر، مهارت بیشتری هم در جواب دادن به تست‌ها و تسلط روی مطالب درسی داشته باشید.

برنامه‌ریزی کنکور تجربی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای درس خواندن در دوره کنکور باید انجام دهید، این است که یک برنامه‌ریزی کنکور اصولی تنظیم کنید. این برنامه‌ریزی باید بر اساس توانایی‌های شما و زمانی که در اختیار دارید، طراحی شود. ایجاد تعادل و هماهنگی بین کلاس‌های مدرسه و مطالعه کنکور، نتیجه‌ای است که باید از برنامه‌ریزی کنکور تجربی انتظار داشته باشید.

چگونه برای کنکور تجربی ۱۴۰۱ برنامه‌ریزی درسی کنیم؟
مطالعه بیشتر

نحوه مطالعه دروس عمومی و تخصصی کنکور تجربی ۱۴۰۱

روش مطالعه درس‌های عمومی بین داوطلبان کنکور رشته ریاضی و تجربی یکسان است. از آن‌جایی که درس‌های عمومی اکثراً حفظی و فرّار هستند، مطالعه مستمر و مرور کردن روی نتیجه نهایی آن‌ها تاثیر زیادی خواهد داشت. در برنامه‌ریزی درسی خود باید مطالعه درس‌های عمومی را طوری تنظیم کنید که به مرور کردن آن‌ها توجه زیادی شود.

مثلاً خیلی از داوطلبان کنکور برای یادگیری بهتر آرایه‌های ادبی، به خصوص در ماه‌های پایانی نزدیک به کنکور، هر شب حدود ۲۰ تست از این مبحث حل می‌کنند. تکرار کردن هر روز این کار، موضوعات و بیت‌های شعرها را بهتر در ذهن شما تثبیت می‌کند.

برای مطالعه دروس اختصاصی کنکور تجربی هم باید از راه مناسب‌ش اقدام کنید. یعنی بدانید که چه تعداد تست را در چه بازه زمانی حل کنید تا درصد خوبی از دروس اختصاصی را در کارنامه کنکور خود ببینید. برای یادگیری دروس اختصاصی باید دو گروه از تست‌های آموزشی و کنکوری را حل کنید؛ هر کدام از این تست‌ها در بازه‌های زمانی خاصی از دوره مطالعاتی شما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای یادگیری نکات تستی و کنکوری باید از  تجربه اساتید و معلم‌های باسابقه استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم به جای کلاس‌های حضوری، سر کلاس آنلاین کنکور شرکت کنید تا با هزینه‌های پایین به بهترین محتواهای درسی دسترسی داشته باشید.

برای یادگیری روش‌های سرعتی تست زدن (دروس اختصاصی و عمومی) باید فضایی شبیه به جلسه کنکور را در نظر بگیرید و خودتان را به دقیقه‌هایی که برای جواب دادن به سوالات در اختیار دارید، وفق دهید. اگر دوست دارید با جزئیات مربوط به روش مطالعه هر درس آشنا شوید، کافی‌‎ست سری به مقاله‌های زیر بزنید:

بهترین روش مطالعه دروس عمومی کنکور ۱۴۰۱ | فوت‌های کوزه‌گری دروس عمومی کنکور!
مطالعه بیشتر

آیا می‌دانید از کدام درس‌ها در کنکور سراسری تجربی سوال می‌آید؟

در پایه‌های دهم تا دوازدهم تجربی، کتاب‌های درسی مختلفی به شما تدریس می‌شود. اما باید بدانید که تمام این کتاب‌ها جزو منابع کنکور تجربی نیستند! لازم است که از بودجه‌بندی کنکور رشته تجربی اطلاع داشته باشید، تا بتوانید از پس برنامه‌ریزی درسی و آمادگی برای کنکور بربیایید.

بودجه‌بندی کنکور تجربی ۱۴۰۱

مدیریت زمان برای مطالعه دروس مختلفی که در کنکور با آن‌ها سروکار دارید، یکی از بزرگترین مهارت‌هایی است که باید کسب کنید. برای رسیدن به چنین قدرتی لازم است که که از بودجه‌بندی این رشته در کنکور مطلع باشید:

بودجه‌بندی دروس عمومی کنکور تجربی
زبان و ادبیات فارسی ۲۵ سوال
فرهنگ و معارف اسلامی ۲۵ سوال
زبان عربی ۲۵ سوال
زبان انگلیسی ۲۵ سوال
مجموع سوالات دفترچه عمومی کنکور تجربی ۱۰۰ سوال

 

بودجه‌بندی دروس اختصاصی کنکور تجربی
زمین شناسی ۲۵ سوال
ریاضی ۳۰ سوال
زیست شناسی ۵۰ سوال
فیزیک ۳۰ سوال
شیمی ۳۵ سوال
مجموع سوالات دفترچه اختصاصی کنکور رشته تجربی ۱۷۰ سوال
بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۱ تجربی | جزئیات تعداد سوالات | مباحث و پایه‌ها
مطالعه بیشتر

ضرایب دروس کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۱

تعدادی از داوطلبان کنکور اولویت مطالعه خود را به درس‌هایی که ضریب بالاتری دارند، اختصاص می‌دهند. اگر نگاهی به دو جدول زیر بیاندازید، ضرایب درس‌های عمومی و اختصاصی کنکور سراسری تجربی را با توجه به زیرگروه‌های مختلف این رشته تحصیلی مشاهده می‌کنید.

دروس عمومی ضریب
زبان و ادبیات فارسی ۴
فرهنگ و معارف اسلامی ۳
زبان عربی ۲
زبان انگلیسی ۲

 

دروس اختصاصی زیرگروه ۱ زیرگروه ۲ زیر گروه ۳ زیرگروه ۴ زیرگروه ۵
زمین‌شناسی ۰ ۱ ۴ ۱ ۱
ریاضی ۲ ۳ ۳ ۴ ۳
زیست ۴ ۴ ۲ ۲ ۲
فیزیک ۲ ۲ ۲ ۳ ۲
شیمی ۳ ۴ ۲ ۲ ۲

حذفیات کنکور تجربی در سال ۱۴۰۱

هر سال بعضی از مباحث درسی به عنوان حذفیات کنکور به اطلاع عموم رسانده می‌شود. لیست حذفیات کنکور ۱۴۰۱ تجربی هر سال حدوداً ۳ یا ۴ ماه قبل از برگزاری آزمون به داوطلبان اطلاع‌رسانی می‌شود.

زیرگروه‌های کنکور رشته تجربی ۱۴۰۱

داوطلبان کنکور سراسری تجربی می‌توانند هدف خود را از بین رشته‌هایی که در پنج زیرگروه قرار داده شده، انتخاب کنند:

زیرگروه یک: رشته‌های پرطرفداری مثل پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، تکنولوژی اتاق عمل، مامایی، فیزیوتراپی و … از زیرمجموعه‌های زیرگروه یک تجربی هستند.

زیرگروه دو: داروسازی، آموزش شیمی، بهداشت عمومی، تکنولوژی پزشکی هسته‌ای و … از جمله رشته‌های خوبی هستند که در زیرگروه دو قرار می‌گیرند.

زیرگروه سه: زیرگروه سه شامل دو رشته اقیانوس‌شناسی و زمین‌شناسی می‌شود.

زیرگروه چهار: حسابداری، اقتصاد، شاخه‌های مختلف مدیریت، معارف، هتلداری و … از رشته‌های زیرگروه چهار تجربی هستند

زیرگروه پنج: این زیرگروه شامل رشته‌های علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی صنایع غذایی، گیاه پزشکی، مددکاری اجتماعی و … می‌شود.

برای اطلاع از تمام رشته‌هایی که در زیرگروه‌های کنکور تجربی قرار می‌گیرند، مقاله زیر را مطالعه کنید:

معرفی زیرگروه‌های رشته تجربی | ضرایب و رشته‌های زیرگروه تجربی
مطالعه بیشتر

آیا می‌داند در کنکور تجربی ۱۴۰۱ با چند داوطلب دیگر رقابت می‌کنید؟

تا زمانی که تعداد کارت‌های ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۱ مشخص نشود، نمی‌توانیم عددی را به عنوان تعداد داوطلبانان کنکور این سال تحصیلی اعلام کنیم. بهترین راه این است که به کنکور رشته تجربی سال قبلی نگاهی بیاندازیم؛ بر اساس آخرین آماری که از شرکت‌کننده‌های کنکور تجربی ۱۴۰۰ گرفته شده، بیشتر از ۵۹۰ هزار نفر برای کنکور این رشته تحصیلی داوطلب شده‌اند. جدول زیر تعداد حدودی داوطلبان کنکور سراسری تجربی را به شما نشان می‌دهد.

آمار شرکت کنندگان کنکور تجربی
سهمیه ایثارگری (۲۵ درصد) حدود ۴۸ هزار داوطلب
سهمیه ایثارگری (۵درصد) حدود ۱۸ هزار داوطلب
سهمیه منطقه۱ حدود ۹۸ هزار داوطلب
سهمیه منطقه۲ حدود ۱۹۵ هزار داوطلب
سهمیه منطقه۳ حدود ۲۵۵ هزار داوطلب

تاثیر معدل در کنکور تجربی چند درصد است؟

میزان تاثیر معدل در دفترچه کنکور هر سال به اطلاع داوطلبان می‌رسد. در دفترچه کنکور سال ۱۴۰۰ مقدار تاثیر معدل به این صورت توضیح داده شده بود:

اگر مدرک دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت کرده باشید، معدل کتبی نهایی شما ۲۵ درصد روی کنکور تاثیر مثبت خواهد داشت. معدل امتحانات نهایی پیش‌دانشگاهی هم تا ۵ درصد روی نتیجه نهایی داوطلب تاثیرگذار است. اگر مدرک پیش‌دانشگاهی خود را بعد از سال ۹۱ گرفته باشید، این قانون برای شما اجرا خواهد شد.

آیا تاثیر معدل در کنکور تجربی شامل همه داوطلبان است؟

همان‌طور که گفتیم قانون تاثیر معدل برای داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال ۸۴ و مدرک پیش‌دانشگاهی خود را از سال ۹۱ به بعد دریافت کرده‌اند، اجرا می‌شود.

میزان سختی سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۱

تجربه ثابت کرده که سوالات کنکور در گذر زمان مفهومی‌تر از قبل شده‌اند؛ توجه داشته باشید که مفهومی شدن سوالات، به معنی سخت شدن آن‌ها نیست! فقط برای پاسخ دادن به سوالات مفهومی باید تسلط بیشتری روی مفاهیم درسی داشته باشید. البته بالا بردن سرعت تست‌زنی هم تاثیر زیادی در نتیجه نهایی کنکور داوطلب دارد. به طور میانگین میزان سختی سوالات کنکور چند سال اخیر (بر حسب درصد) به صورت زیر بوده است:

سطح سوالات عمومی کنکور تجربی
نام درس ساده متوسط دشوار
زبان و ادبیات فارسی ۸ ۲۰ ۷۲
زبان عربی ۵۶ ۲۸ ۱۶
معارف اسلامی ۷۰ ۱۸ ۱۲
زبان خارجی ۱۶ ۵۲ ۳۲

 

سطح سوالات اختصاصی کنکور تجربی
نام درس ساده متوسط سخت
زمین‌شناسی ۷۸ ۱۲ ۱۰
ریاضیات ۸۳ ۱۲ ۵
زیست‌شناسی ۲۵ ۴۰ ۳۵
فیزیک ۲۰ ۴۷ ۳۳
شیمی ۷ ۱۰ ۸۳

آشنایی با رشته‌های دانشگاهی رشته تجربی

همانطور که گفتیم رشته‌های دانشگاهی که داوطلبان کنکور تجربی امکان انتخاب کردن آن‌ها را دارند، به پنج زیرگروه مختلف تقسیم‌بندی می‌شود. اکثر داوطلبان این رشته تحصیلی به داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی، تکنولوژی اتاق عمل و رشته‌های مشابه این موارد علاقه‌مند هستند؛ به همین دلیل هم رقابت سخت و نفس‌گیری بین کنکوری‌های رشته تجربی ایجاد می‌شود.

برای انتخاب رشته مورد نظر خود و هدف‌گذاری کردن، بهتر است که از یک مشاور خوب کمک بگیرید. قبل از انتخاب کردن باید حتماً علاقه خود را در نظر داشته باشید؛ بعد از علاقه مقدار استعداد و توانایی شما هم برای تعیین هدف اهمیت زیادی دارد.

معرفی بهترین منبع برای شرکت در کنکور تجربی ۱۴۰۱

یادگیری مفاهیم درسی کتاب‌هایی مثل زیست و شیمی، به‌خاطر جزئیات و نکات زیادی که دارد به استفاده از منابع کمک درسی وابسته می‌شود. بسته آموزشی کنکور تجربی پرش که شامل کتاب‌های کمک‌درسی و دی‌وی‌دی‌های آموزشی می‌شود، به رفع تمام نواقص تحصیلی داوطلبان کنکور تجربی کمک می‌کند.

جلسه کنکور تجربی

بزرگترین مشکلی که تعداد زیادی از داوطلبان کنکور تجربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، استرس و اضطراب است. خیلی از آن‌ها سر جلسه کنکور آنقدر مضطرب هستند که بدحال می‌شوند و نصف زمان خود را برای رسیدن به تمرکز از دست می‌دهند!

برای دوری از این استرس باید کمی زودتر سر جلسه کنکور حاضر شوید، تا با محیط خو بگیرید. در قدم بعدی زمانی که برگه پاسخنامه را به دست شما سپردند، شماره آن را با کارت ورود به جلسه خود مطابقت دهید. وقتی دفترچه سوالات عمومی کنکور تجربی را در اختیار شما قرار دادند، شتاب‌زده عمل نکنید! دفترچه را آرام بردارید، باز کنید و شروع به حل سوالات کنید. یادتان باشد بین سوالات درس‌های مختلف، از این شاخه به آن شاخه نپرید و خودتان را گیج نکنید.

سخن پایانی

امیدواریم مطالعه این مقاله تمام اطلاعات لازم درباره صفر تا صد شرکت در کنکور تجربی را در اختیار شما قرار داده باشد. از کنکور رشته تجربی برای خودتان یک غول بزرگ و ترسناک نسازید! روی هدف خود تمرکز کنید و با کمک یک برنامه‌ریزی درسی منحصربه‌فرد، تمام تلاش‌تان را برای رسیدن به آن انجام دهید.

خوشحال می شویم با نظر دادن ما را در بهبود کیفیت سایت کمک کنید.